Poola Piastide ajal

Poola Piastide ajal oli Piastide dünastia valitsemise periood 10. ja 14. sajandi vahel, esimene suur etapp Poola omariikluse ajaloos.

Dünastia asutati rea hertsogite poolt, keda kroonik Gallus Anonymous on 12. sajandi alguses loetlenud: Siemowit, Lestek ja Siemomysł. Siemomysłi poega Mieszko I-t peetakse praegu Poola riigi õigeks asutajaks umbes 960. aasta paiku. Dünastia jäi Poola maadel võimule aastani 1370. Mieszko pöördus ladinariitusega kristlusse sündmuse käigus, mis on tuntud kui Poola ristimine aastal 966, ja mis rajas religioonil põhineva suure kultuurilise piiri Euroopas. Ta viis lõpule ka lääneslaavi hõimumaade ühendamise, mis oli uue Poola riigi eksistentsile fundamentaalne.

Ida-Euroopa ja Skandinaavia alad 10. sajandi lõpul

Pärast Poola riigi tekkimist pööras rida valitsejaid rahvastiku kristlusse, asutas aastal 1025 Poola kuningriigi ja integreeris Poola valdavalt Euroopa kultuuri. Mieszko poeg Bolesław I Chrobry rajas Gniezno peapiiskopkonna, jätkas territoriaalseid vallutusi ja krooniti aastal 1025 ametlikult esimeseks Poola kuningaks. Esimene Piastide monarhia varises kokku koos Mieszko II Lamberti surmaga aastal 1034, selle taastamine toimus Kazimierz I ajal aastal 1042. Selle protsessi käigus jäid Poola valitsejad kuningatiitlist ilma ja riik langes hertsogkonna staatusse. Hertsog Kazimierzi poeg Bolesław II Szczodry taastas Bolesław I sõjalise kindluse, kuid sattus paratamatult konflikti piiskop Stanislaus Szczepanówist ja aeti riigist välja.

Bolesław III, viimane varase perioodi hertsog, suutis oma riiki kaitsta ja varemkaotatud territooriumid tagasi saada. Pärast tema surma aastal 1138 jaotati Poola tema poegade vahel. Tekkinud sisemine killustatus kahjustas 12. ja 13. sajandil algset Piastide monarhia struktuuri ning põhjustas olulisi ja püsivaid muutusi.

Masoovia Konrad I kutsus Saksa ordu appi võitlema balti preisi paganatega, mis viis sajanditepikkuseks Poola sõjategevuseks ordurüütlitega ja Saksa Preisi riigiga.

Aastal 1320 taastas kuningriigi Władysław I Łokietek, siis tugevdas ja laiendas seda tema poeg Kazimierz III. Lääneprovintsid Sileesia ja Pommeri kaotati pärast killustumist ja Poola hakkas laienema itta. Periood lõppes kahe Anjou dünastia liikme valitsemisega aastatel 1370–1384. Koondumine 14. sajandil pani aluse uuele võimsale Poola kuningriigile, mis järgnes.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search